נגישות

אי ספיקת לב ימנית

חזור לעמוד הקודם

הלב מורכב משני חללים עיקריים ('חדרים') המזרימים דם לגוף (ראה פירוט בפרק על מבנה הלב ותפקודו). תפקידו של החדר השמאלי לשאוב דם לכלל איברי הגוף ואילו תפקידו של החדר הימני לשאוב דם לריאות. כשל לבבי הגורם לאי ספיקת לב יכול להגרם מכשל של אחד החדרים או שניהם. אי ספיקת לב שמאלית נובעת מכשל של הצד השמאלי של הלב ואילו אי ספיקת לב ימנית נובעת מכשל של הצד הימני.


כשל של הצד הימני של הלב יוביל לאי ספיקת לב ימנית.

כשל של הצד הימני של הלב נובע מפגיעה בתפקוד חדר ימין ו/או כשל של מסתמי חדר ימין (המסתם התלת-צניפי (הטריקוספידאלי) או המסתם הריאתי (פולמונאלי).

הסיבות השכיחות לפגיעה בתפקוד חדר ימין הם כשל משני ובמשולב לכשל של החדר השמאלי, מחלות שריר הלב המערבות את חדר ימין, יתר לחץ דם ריאתי, כשל של מסתמי חדר ימין, מומי לב מולדים עם דלף וכן התקף לב המערב את החדר הימני.

קרא עוד

אי ספיקת לב ימנית נובעת מחוסר יכולת של חדר ימין לשאוב מספיק דם לריאות, דבר שיגרום מצד אחת לצבירת נוזלים בכלי הדם המספקים את חדר ימין עקב חוסר מעבר מספק של דם ויתבטא בהצטברות נוזלים ברגליים ('בצקות') ובמצבים יותר מתקדמים גם באיברי הבטן כולל מים בבטן ('מיימת').

קרא עוד

האבחנה מבוססת בעיקרה על ביצוע בדיקת אקו-קרדיוגרפיה של הלב (בדיקת על-שמע לא פולשנית של הלב). לפעמים יש צורך גם בביצוע צינטור ימני בכדי להעריך במידה יותר מדוייקת את הלחצים בצד הימני של הלב והלחץ הריאתי ומרכיביו וכן את יכולת העבודה של חדר ימין.

קרא עוד

הטיפול בעיקרו מבוסס על הורדת הנוזלים שמצטברים על ידי תרופות משתנות כדוגמת פוסיד ואלדקטון. במקרים שיש גם לחץ דם ריאתי גבוה (ראה בערך יתר לחץ דם ריאתי), ניתן לשקול טיפול תרופתי לבעיה זאת במידה והבעיה של הלחץ הגבוה הוא בכלי דם הריאתיים עצמם.

קרא עוד
חזור