נגישות

הטיפול באי ספיקה

חזור לעמוד הקודם
טיפול באי ספיקה

אי ספיקת לב היא מצב רפואי אשר הולך ונעשה שכיח יותר ויותר. למרות היותו מורכב ולעיתים קשה היא ניתנת בדרך כלל לטיפול, תוך השגת איכות חיים טובה יותר ותוחלת חיים ארוכה יותר. לידיעה מהי אי ספיקת לב, לשמירה על הרגלי חיים מסוימים ופשוטים, להשגחה רפואית צמודה ולהקפדה על טיפול רפואי נכון חשיבות מכרעת בהשגת שיפור באיכות החיים, ולהארכת תוחלת החיים.

מטרת הטיפול בראש ובראשונה, לגרום לשיפור באיכות חייו של החולה הסובל מאי ספיקת לב ולהאריך את חייו. מטרות נוספות הן למנוע את התקדמות המחלה ואת תכיפות האשפוזים עקב החמרה באי ספיקת לב.

הטיפול באי ספיקת לב בנוי ממספר מרכיבים:

  • טיפול לא תרופתי
  • פעילות גופנית
  • טיפול תרופתי
  • טיפול בקוצבים
  • טיפול ניתוחי

תזונה נכונה, ופעילות גופנית מתאימה מומלצים לחולי אי ספיקת לב ויכולים לעזור להם להרגיש טוב יותר. לשם כך יש צורך לבצע שינויים בהרגלי החיים.

קרא עוד

הימנע מצריכת מלח שולחן המורכב מנתרן. הנתרן גורם לעליית לחץ דם,
להצטברות נוזלים בגוף ולהופעת בצקות וקוצר נשימה.

קרא עוד

לפעילות גופנית מסודרת ואימון גופני ייחודי לחולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה, יש יכולת להשפיע על איכות החיים של המטופלים תוך שיפור היכולת התפקודית. לאחרונה הוכח כי ביצוע פעילות גופנית מתאימה משפיעה גם על תוחלת החיים של חולי אי ספיקת לב. ניתן ומומלץ להתחיל פעילות גופנית במסגרת של מכון שיקום המיועד לחולי אי ספיקת לב.

קרא עוד

את הטיפול התרופתי יש לקחת בהתאם להנחיות הצוות הרפואי המטפל. חלק מהתרופות רצוי לקחת לפני האוכל בעוד שאחרות רצוי לקחת לאחריו. מאחר והתגובה לטיפול התרופתי אישית וכל חולה מגיב בצורה האופיינית לו, הנחיות הצוות הרפואי עשויות להשתנות.

קרא עוד

קיימים שני סוגים של קוצבים אשר נעשה בהם שימוש ייחודי לטיפול בחולי אי ספיקת לב. הראשון הינו קוצב בעל תכונות של דפיברילטור (D) כלומר, המכשיר מזהה התחלה של הפרעת קצב המסכנת חיים (העלולה להופיע בחולי אי ספיקת לב) ומטפל בה באמצעות...

קרא עוד

בחולה עם פעילות ירודה של שריר הלב ניתן לפעמים לבצע תיקון ניתוחי של הלב ולהביא לשיפור בתפקודו. קיימים מספק ניתוחים אשר השכיח ביותר מהם הוא ניתוח המעקפים. במהלכו מבצע המנתח מעקף של היצרות בעורקים הכליליים. ניתוחים נוספים הם ניתוחים לתיקון מסתמים פגועים, ניתוח לשחזור חדר שמאל של הלב – DOR וכן השתלות של לב מלאכותי.

קרא עוד
חזור