נגישות

יתר לחץ דם ריאתי

חזור לעמוד הקודם

בכדי לחמצן את הגוף, דם מוזרם מחדר ימין של הלב לעורקי הריאה לקליטת חמצן ומשם זורם דם מעושר בחמצן לחדר שמאל ומוזרם לשאר איברי הגוף. באופן רגיל, מערכת זאת פועלת בלחצים יחסית נמוכים לעומת הלחצים שישנם במערכת העורקים הרגילה בגוף (לחץ הדם הרגיל). במצבים לא תקינים, הלחץ במערכת עורקי הריאה יכולה לעלות ולגרום ללחצים גבוהים במערכת זאת, דבר המקשה על זרימת הדם מחדר ימין ואף יכול לגרום לכשל של הצד הימני.

ישנם סיבות רבות לעליה בלחץ הריאתי. הסיבה השכיחה ביותר נובעת מלחצים גבוהים בצד השמאלי של הלב (עקב בעיה מסתמית או לחץ מילוי גבוה בחדר שמאל) המעביר לחצים גבוהים אחורה למערכת הורידים הריאתיים המקבלים דם מהריאות וגורם לעליה בלחץ הדם הריאתי. סיבות נוספות כוללות מחלות ריאה כרוניות קשות הפוגעות בכלי הדם הריאתיים או חוסר חימצון עקב הפסקות נשימה בלילה (דום נשימה בשינה), תסחיפי קרישים לריאות (תסחיף ריאתי) הגורם לפקקים וסתימת עורקי הריאה.

קרא עוד

הביטויים הקליניים של יתר לחץ דם ריאתי נובעים מחוסר זרימה מתאימה לריאות עקב הלחץ הגבוה, דבר הפוגע ביכולת החימצון של הדם וחוסר חמצן בגוף. דבר זה גורם לקושי בנשימה וקושי בביצוע פעולות גופנית עקב חוסר החמצן. במצבים יותר מתקדמים הדבר עלול לגרום לכשל של הצד הימני של הלב ולאי ספיקת לב ימנית.

קרא עוד

האבחנה הראשונית מתבססת על בדיקת האקו-קרדיוגרפיה של הלב המודדת באופן עקיף את לחץ הדם הריאתי. אפיון מדוייק של הבעיה וחומרתו דורשים צנתור ימני של הלב בו מוחדר צנתר (צינור חלול זעיר) לצד הימני של הלב ומודדים באופן מדוייק את חומרת הלחץ הריאתי והאם הוא נובע מלחצים גבוהים בצד השמאלי של הלב והאם יש גם מרכיב של לחץ בעורקי הריאה עצמם.

קרא עוד

הטיפול ביתר לחץ דם ריאתי תלוי בסיבה לעליה בלחץ הריאתי. במידה והבעיה נובעת מעליה בלחצים בצד השמאלי של הלב כגון דליפה במסתם הדו-צניפי (מיטראלי), אזי הטיפול מכוון להורדת לחץ זה על ידי טיפול בפגם במסתם. במידה והלחץ הריאתי נובע מבעיה ספציפית כגון דום נשימה בשינה או תסחיף ריאתי אזי הטיפול מכוון לבעיה היסודית הגורמת לעליה בלחץ הריאתי.

קרא עוד
חזור