נגישות

בצקת ראות

חזור לעמוד הקודם
מאת: ,
קרדיולוג ורופא פנימאי. מומחה למחלות מסתמים וגורמי סיכון

בצקת ראות הוא מצב חריף בו הלב כושל עד כדי כך שאיננו מסוגל לדחוף קדימה את הדם והלחץ בחדרי הלב עולה. לחץ זה מיתרגם לאחור לכיוון הראות המתמלאות נוזל – מושג המוכר בלשון עממית "מים בראות". התחושה מאוד לא נעימה ולרוב מפחידה מאוד. כאילו טובעים, או נחנקים.
לפעמים המצב כה קשה עד כדי צורך בהנשמה מלאכותית. הנשמה מלאכותית לרוב תשפר מייד את מצב החולה. במצב רגיל עבודת הנשימה דורשת חלק קטן מאוד מתפוקת הלב, אך בבצקת ראות הנשימה מאומצת מאוד וההשקעה האנרגטית בנשימה בלבד יכולה להגיע עד כדי 15% מתפוקת הלב. וזה הרבה במיוחד כאשר הלב חולה. מזה כעשר שנים במיון, במצבים חריפים של בצקת ראות, ניתן להשתמש בצורת הנשמה מיוחדת המכונה באנגלית, facial CPAP – continuous positive airway pressure, ובתרגום "מסיכת פנים בלחץ אויר גבוה מתמשך ". מכונה פשוטה למדי דוחפת חמצן בלחץ מתאים לתוך הראות. החולים בדרך כלל מסתדרים עם המסכה הזאת מצוין, כיוון שהיא מאוד עוזרת לנשימה. טכניקה זו הפחיתה מאוד את הצורך בהנשמה מלאכותית על ידי צינור לקנה הנשימה. בחדרי המיון ובמחלקות האשפוז בעולם אין כמעט חולה שמגיע עם בצקת ראות שלא מקבל טיפול בצורת הנשמה זו. אם למרות טיפול זה, מצב הנשימה ממשיך להתדרדר – אין מנוס מהנשמה מלאכותית על ידי הכנסת צינור לקנה הנשימה.

האשפוז בגלל בצקת ראות, יכול להתמשך פרקי זמן שונים. לפעמים, אם יוצאים מהבצקת מהר יחסית, האשפוז קצר - יומיים שלושה, ולפעמים האשפוז ממושך - ימים רבים, עד להשגת איזון אופטימלי. בנוסף לטיפול ע"י תרופות, מנסים לברר מה יכולה הייתה להיות סיבת ההידרדרות הפתאומית. במרבית המקרים לא ניתן למצוא סיבה מוגדרת אשר גרמה להופעת בצקת הראות דווקא בזמן נתון מסוים. הסיבות השכיחות הלבביות שעלולות להחמיר את דרגת אי ספיקת לב הן – יתר לחץ דם לא מאוזן, הפרעות קצב על חדריות וחדריות, אוטם שריר הלב, הפרעה במסתמי הלב, היעדר נטילת תרופות או הפסקה של חלק מהתרופות או אי שמירה על דיאטה נכונה (בעיקר עודף מלח). בנוסף, גם מחלות שלא קשורות ישירות ללב עלולות להחמיר את תפקוד הלב, ביניהן – אנמיה ודימומים, זיהומים שונים, הפרעות מטבוליות ועוד מצבים ומחלות רבות.