נגישות

אי ספיקה אאורטלית

חזור לעמוד הקודם

כותב המאמר: ד"ר רפי קופרשטיין, מזכיר החוג לאקוקרדיוגרפיה, מנהל השירות הרב-תחומי לטיפול במחלות לב בהריון, היחידה לקרדיולוגיה לא פולשנית, מרכז הלב על שם לב לבייב, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.


דליפת מסתם אאורטלי - או אי ספיקה אאורטלית - הוא מצב המתרחש כאשר המסתם האאורטלי לא נסגר באופן מלא ומאפשר לחלק מהדם המוזרק מהחדר השמאלי של הלב לתוך אבי העורקים בזמן הסיסטולה (שלב התכווצות הלב) לדלוף חזרה לתוכו. הדליפה עלולה לגרום לפגיעה ביעילות זרימת הדם לשאר הגוף וכתוצאה מכך, לגרום לעייפות ולקוצר נשימה. אי ספיקה אאורטלית יכולה להתפתח פתאום או במשך עשרות שנים. ברגע שאי ספיקה אאורטלית הופכת חמורה, לעתים נדרש ניתוח לתקון או החלפת המסתם.

קרא עוד

לרוב, אי ספיקה אאורטלית מתפתחת בהדרגה, והלב מפצה על הבעיה ללא הופעה של סימנים או תסמינים במשך שנים רבות. עם זאת, כאשר אי ספיקה אאורטלית מחמירה והזמן עובר, יכולים להופיע סימנים ותסמינים העשויים לכלול :

קרא עוד

מסתמי הלב נפתחים כמו שער חד-כיווני. בזמן הסיסטולה העלים של המסתם האאורטלי נפתחים והדם זורם אל אב העורקים ודרכו לכך הגוף. כאשר הדם עבר את המסתם והחדר השמאלי מתרפה, עלי המסתם האאורטלי נסגרים כדי למנוע את חזרת הדם שרק עבר לאב העורקים לתוך החדר השמאלי.

קרא עוד

טיפול באי ספיקה אאורטלית תלוי בחומרת הדלף, בסימנים והתסמינים הקלינים, ואם הדלף משפיע על תפקוד הלב.

קרא עוד

המסתם האאורטלי עשוי להזדקק לתיקון או החלפה כירורגית, גם אם זה לא גורם לתסמינים. בעוד הלב הוא בדרך כלל במצב טוב. כאשר ההחלפה לא מתבצעת בזמן (במקרה של הרחבה משמעותית של החדר השמאלי או במקרה של ירידה בתפקוד הלב) , הלב עלול להחלש באופן קבוע.

קרא עוד
חזור