נגישות

המסתם הטריקוספידלי

חזור לעמוד הקודם

מאת: ד"ר מרדכי ואטורי, קרדיולוג בכיר ביחידת אקו לב ומרפאת המסתמים/ המערך הקרדיולוגי, מרכז רפואי רבין, בי״ח בילינסון בפ״ת והפקולטה לרפואה ע״ש סאקלר, אוניברסיטת ת״א.


 

 המסתם הטריקוספידלי (תלת צניפי) ממוקם בין העליה הימנית לחדר הימני. הוא נפתח על מנת לאפשר לדם לזרום מהעליה לחדר בשלב הדיאסטולה (שלב המילוי החדרי) ולהיסגר בשלב הסיסטולה (שלב התכווצות החדר) על מנת לאפשר לדם לזרום קדימה לעורק הריאה ולא לדלוף חזרה לעליה.

זהו מסתם בעל שטח הפנים הנרחב ביותר מבין מסתמי הלב (כ-11 סמ״ר בממוצע). הוא מורכב משלושה עלים אסימטריים בגודלם. בקירבתו (במחיצה בין חדרי הלב) ממוקם מרכיב חשוב של מערכת ההולכה החשמלית בלב.

קרא עוד

מחלות המסתם הטריקוספידלי מתחלקות להיצרות המסתם ולאי ספיקה של המסתם.

קרא עוד

 קיימות 2 סיבות למחלות המסתם הטריקוספידלי: 1- היצרות המסתם נגרמת בראש ובראשונה ממחלה ריאומטית. 2- אי ספיקת המסתם הינה שכיחה בהרבה מהיצרות המסתם.

קרא עוד

כאשר מדובר במחלה בחומרה שאיננה קשה, התסמינים עלולים להיות חסרים וגם הממצאים בבדיקה הפיזיקלית של המטופל יהיו קשים לזיהוי לעין בלתי מיומנת. עם זאת במקרים של דליפה ניכרת מהמסתם, היא ניתנת לזהוי בבדיקה גופנית.

קרא עוד

בהיצרות כמו גם באי ספיקה משמעותית של המסתם אין טיפול תרופתי אשר מחזיר את המסתם לתפקוד תקין. הטיפול מיועד להקל על התסמינים. בראש ובראשונה מדובר בנסיון להפחית את הנפח התוך-כלי, דהיינו להגביר את איבוד הנוזלים בשתן (ע״י תכשירים משתנים) ובמקביל להפחית את העמסת הנוזלים בשתיה (הגבלת מלח בדיאטה וכלה בהגבלת שתיה בכלל במקרים המתקדמים).

קרא עוד
חזור