נגישות

מסתמים תותבים בלב

חזור לעמוד הקודם

מאת: פרופסור אליק שגיא, יחידת אקו לב ומרפאת מסתמים מערך קרדיולוגי מרכז רפואי רבין


 

מחלות מסתמי הלב מהווים היום נתח חשוב מכלל מחלות הלב כאשר שכיחותן הולכת וגדלה עם הגיל. המחלות הנפוצות ביותר הן היצרות המסתם האורטלי ואי ספיקה של המסתם המיטרלי. ללא טיפול, מחלות אלו מחמירות בהדרגה ויכולות לגרום לירידה קשה באיכות החיים עקב אי ספיקת לב , הפרעות קצב חמורות, התעלפות ולעיתים רחוקות מוות פתאומי. כיום יש פתרונות הן בניתוחי לב והן בצנתורים היכולים לתקן את רוב מחלות המסתמים, בתנאי שתעשה אבחנה בזמן המתאים ולא באחור כאשר הלב כבר ניזוק.

מסתמים תותבים נכנסו לשימוש ברפואת הלב בשנות ה 60 המוקדמות כאשר כירורגיית הלב החלה להתפתח ונכנסה לשימוש מכונת לב ראות. בעקרון מסתמים תותבים מושתלים בבני אדם כאשר המסתם הטבעי שלהם התקלקל דהיינו עקב היצרות שלו או עקב דליפה ניכרת כתוצאה מחוסר סגירה שלו. עם השנים התפתחו גם טכניקות שונות לתיקון המסתם הפגום וככלל הנטייה כיום היא לתקן מסתם פגום במידת האפשר ולהחליפו רק כאשר אין אפשרות לתקנו.

 

יש שני קבוצות של מסתמים תותבים - מכנים וביולוגים. המסתמים המכנים מיוצרים מחומרים שאינם מהחי, ממתכות שונות ויש דגמים רבים מחברות שונות. בשנים האחרונות הדגם שנמצא הכי בשימוש הוא מסתם שיש לו 2 דסקות המורכבות בתוך טבעת אשר נפתחות ונסגרות על פי זרימה הדם בלב. המסתמים הביולוגים כוללים מסתמים שנלקחו מחיות, בד"כ חזיר ופרה. מסתמים אלו מורכבים על מבנה קשיח ועוברים עיבוד מורכב שמטרתו לשמר אותם ולגרום לכך שלא תהיה תגובה חיסונית (יצירת נוגדנים), כדי למנוע את דחייתם בגוף החולה המקבל. 

 

קרא עוד
חזור