נגישות

מרכז מידע מחלות מסתמים

מטעם החוג לאקוקרדיוגרפיה
בלב האנושי קיימים 4 מסתמים, הנפתחים ונסגרים לסירוגין לאורך מחזור פעילות הלב. תפקידם הינו לאפשר זרימה תקינה וחופשית בכיוון הנכון (מהחדרים לעורקים הגדולים בשלב התכווצות הלב – "סיסטולה", ומהפרוזדורים לחדרים בשלב הרפיית הלב – "דיאסטולה"), ולמנוע חזרת דם כנגד כיוון הזרימה. הפרעה בפתיחה או בסגירה של כל אחד מהמסתמים הללו עלולה לפגום בפעילות הלב, אשר נדרש לעבוד בלחצים או בנפחים גבוהים. כתוצאה מכך מתרחשים שינויים במבנה ותפקוד חדרי הלב, ולעיתים גם במחזור… קרא עוד
היכן ממוקם המסתם הדו צניפי?
המסתם הדו צניפי – ממוקם בצידו השמאלי של הלב בין עליה שמאל לחדר שמאל. המסתם בנוי מ 2 עלים – עלה קידמי, עלה אחורי. העלים בנויים כמפרש, העלים מחוברים לטבעת. על פני המסתם בכיוון חדר שמאל ישנם מיתרים – שמחברים המסתם לשריר פפילרי – שיוצא משריר הלב ויחד יוצרים מבנה דמוי מצנח. בזמן הדיאסטולה (הרפיית הלב) המסתם ניפתח, הדם שהצטבר בעליה שמאל מתרוקן לחדר שמאל דרך המסתם, בזמן הסיסטולה (התכווצות הלב) עלי המסתם נסגרים למניעת חזרה של דם לכיוון עליה שמאל ולאפשר לדם להמשיך לכיוון אבי העורקים.
קרא עוד
היכן ממוקם המסתם הדו צניפי?
מהו אקו לב?
בדיקת אקו לב מבוססת על גלי קול (בתחום שאיננו מסוגלים לשמוע), ומשמשת להדמיית האנטומיה והתפקוד של הלב על חלקיו השונים, וכן של כלי הדם היוצאים ממנו ונכנסים אליו. הבדיקה איננה מכאיבה (למעט תחושת הלחץ עקב הצמדת המתמר לבית החזה לשם שיפור התמונה), ואינה כרוכה בקרינה.
קרא עוד
מהו אקו לב?
היצרות אאורטלית (Aortic stenosis)
כאשר המסתם האאורטלי צר, נגרמת הפרעה להתרוקנות החדר השמאלי, משום שהוא עובד כנגד לחץ גבוה מהרגיל. קיימים תהליכים המסייעים לחדר השמאלי להתמודד עם קושי זה, בין השאר התעבות הדפנות. בשלבים מתקדמים של המחלה קיים סיכון מוגבר לסיבוכים, ובכללם אי ספיקת לב, התעלפות ובמקרים מתקדמים אף ייתכן מוות פתאומי.
קרא עוד
היצרות אאורטלית (Aortic  stenosis)
מהי היצרות המסתם המיטרלי?
המסתם המיטרלי מפריד בין העליה השמאלית לחדר השמאלי. בלב בריא, המסתם סגור בעת התכווצות החדר השמאלי ("סיסטולה") ופתוח בעת מילוי החדר השמאלי ("דיאסטולה"). הצרות המסתם המיטרלי (mitral stenosis) מתרחשת כאשר המסתם צר מלאפשר מעבר חופשי של נפח הדם שאמור לזרום דרכו בדיאסטולה.
קרא עוד
מהי היצרות המסתם המיטרלי?
תכונות המסתם הטריקוספידלי
זהו מסתם בעל שטח הפנים הנרחב ביותר מבין מסתמי הלב (כ-11 סמ״ר בממוצע). הוא מורכב משלושה עלים אסימטריים בגודלם. בקירבתו (במחיצה בין חדרי הלב) ממוקם מרכיב חשוב של מערכת ההולכה החשמלית בלב.
קרא עוד
תכונות המסתם הטריקוספידלי
מהם סוגי המסתמים התותבים הקיימים?
יש שני קבוצות של מסתמים תותבים - מכנים וביולוגים. המסתמים המכנים מיוצרים מחומרים שאינם מהחי, ממתכות שונות ויש דגמים רבים מחברות שונות. בשנים האחרונות הדגם שנמצא הכי בשימוש הוא מסתם שיש לו 2 דסקות המורכבות בתוך טבעת אשר נפתחות ונסגרות על פי זרימה הדם בלב. המסתמים הביולוגים כוללים מסתמים שנלקחו מחיות, בד"כ חזיר ופרה. מסתמים אלו מורכבים על מבנה קשיח ועוברים עיבוד מורכב שמטרתו לשמר אותם ולגרום לכך שלא תהיה תגובה חיסונית (יצירת נוגדנים), כדי למנוע את דחייתם בגוף החולה המקבל.   
קרא עוד
מהם סוגי המסתמים התותבים הקיימים?
הגדרה - אי ספיקה אאורטלית
דליפת מסתם אאורטלי - או אי ספיקה אאורטלית - הוא מצב המתרחש כאשר המסתם האאורטלי לא נסגר באופן מלא ומאפשר לחלק מהדם המוזרק מהחדר השמאלי של הלב לתוך אבי העורקים בזמן הסיסטולה (שלב התכווצות הלב) לדלוף חזרה לתוכו. הדליפה עלולה לגרום לפגיעה ביעילות זרימת הדם לשאר הגוף וכתוצאה מכך, לגרום לעייפות ולקוצר נשימה. אי ספיקה אאורטלית יכולה להתפתח פתאום או במשך עשרות שנים. ברגע שאי ספיקה אאורטלית הופכת חמורה, לעתים נדרש ניתוח לתקון או החלפת המסתם.
קרא עוד
הגדרה - אי ספיקה אאורטלית
מהו אקו לב דרך הוושט?
אקו דרך הוושט (TEE) מתבצע באמצעות החדרת צינור גמיש דרך הפה לוושט ועד החלק העליון של הקיבה. בקצה הצינור מותקן מתמר היוצר גלים על קוליים שבאמצעותם ניתן לקבל הדמיה של חלקי הלב השונים - בחדות ואיכות גבוהות יותר ממה שניתן לקבל מהבדיקה החיצונית דרך בית החזה. בדיקה זו מהווה נתח קטן יחסית (5-10%) מפעילות מעבדות אקו בבתי חולים. קיימת התווייה ל-TEE במקרים בהם לא ניתן לקבל מידע מספיק מבדיקת האקו החיצונית מסיבות שונות, כמו איכות ההדמייה, הסתרה על ידי מסתם תותב, גודל הממצא המבוקש ועוד. חלק מהמכשירים מאפשרים הדמייה תלת-מימדית. בבדיקת ה-TEE משתמשים גם בחלק מניתוחי הלב, וכן בקרדיולוגיה התערבותית – למשל בסגירת פגמים מלידה, דלף סביב מסתמים תותבים, והתערבויות נוספות במחלות לב מבניות.
קרא עוד
מהו אקו לב דרך הוושט?

פורומים

יש לכם שאלות? יש לכן שאלות
צוות המומחים שלנו ישמח לענות לכם על כל שאלה