נגישות

מרכז מידע - הפרעות קצב

חזור לעמוד הקודם

Screen Shot 2015-02-09 at 12.43.21 PM

 arrthmia alliance

עורך מרכז המידע:

ד"ר מוטי חיים - היחידה לאלקטרופיזיולוגיה מרכז רפואי רבין, קמפוס בילינסון   

 

 

הפרעה בקצב הלב, (arrhythmia) היא פעילות חשמלית לא תקינה של פעימות הלב. ההפרעה יכולה להתבטא בקצב איטי מדי, מהיר מדי, דילוג על פעימות או בקצב המשתנה מפעימה לפעימה.

חשוב לזכור כי מיליוני אנשים ברחבי העולם מרגישים פעילות לא סדירה של הלב לפחות פעם אחת בחייהם. לרוב, אפיזודות אלה הן חסרות משמעות קלינית וניתן להתעלם מהן. עם זאת, יש לזכור כי ישנן הפרעות קצב מסוכנות מאד אשר יכולות להיות קטלניות. הדוגמא השכיחה ביותר של הפרעת קצב קטלנית היא דום לב הנגרמת על ידי מהירות חדרית ופרפור חדרים (VT – ventricular tachycardia ו – VF ventricular fibrillation). זהו מצב שבו הלב מפסיק לפעום, וללא החייאה מיידית (לרוב בתוספת מכות חשמל) גורם למוות מיידי.

סיבות רבות יכולות לגרום לאי סדירות זו של פעילות הלב. אנשים עם היסטוריה של מחלות לב, נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר להפרעה בקצב הלב, אך ידועים מקרים רבים של אנשים אשר הנם לכאורה בריאים לחלוטין, המתחילים לסבול מהפרעות בקצב הלב. חשוב לזכור שגם למנגנון תורשתי יש השפעה על הפרעות אלה, ועל כן חשוב להיות מודעים להיסטוריה הרפואית של המשפחה.

כל סוגי הפרעות קצב הלב נגרמות כתוצאה מהפרעה חשמלית בתפקוד הלב. כך הדבר הוא בדוגמא לעיל של דום-לב. לעתים אנשים מבלבלים בין דום-לב ל"התקפת לב" (אוטם שריר הלב). חשוב להדגיש כי אלה מחלות לגמרי שונות. התקפת לב היא בעיה בכלי הדם הכליליים, ואילו "דום לב" בדרך כלל נגרם כתוצאה של הפרעה חשמלית בפעילות הלב.