נגישות

מרכז מידע - הפרעות קצב

מטעם החוג לקיצוב ואלקטרופיזיולוגיה
הפרעה בקצב הלב, (arrhythmia) היא פעילות חשמלית לא תקינה של פעימות הלב. ההפרעה יכולה להתבטא בקצב איטי מדי, מהיר מדי, דילוג על פעימות או בקצב המשתנה מפעימה לפעימה. חשוב לזכור כי מיליוני אנשים ברחבי העולם מרגישים פעילות לא סדירה של הלב לפחות פעם אחת בחייהם. לרוב, אפיזודות אלה הן חסרות משמעות קלינית וניתן להתעלם מהן. עם זאת, יש לזכור כי ישנן הפרעות קצב מסוכנות מאד אשר... קרא עוד
קוצבי לב
דפיברילטור הוא מכשיר דמוי קוצב לב רגיל המושתל תת עורית בחלקו העליון של בית החזה. ממנו יוצאות אלקטרודות החודרות ללב. אלקטרודות אלו יודעות לזהות הפרעות קצב ממאירות ובתגובה לתת מכת חשמל פנימית אשר אמורה להפסיק מיידית את הפרעת הקצב. ללא תגובה זו של המכשיר סביר היה להניח שהחולה היה מת מוות פתאומי. המכשיר מהווה גם קוצב לב המגיב על ידי קיצוב לב אם הדופק יורד מדי או על ידי קיצוב מהיר מאוד על מנת להפסיק הפרעות קצב מסוג "מהירות חדרית". לאחרונה החלו להשתיל מכשירים המקצבים את שני החדרים (קוצב דו חדרי – ראה למעלה), ושגם נותנים יכולים לתת מכת חשמל (דפיברילטור). הכל במכשיר מתוחכם אחד.
קרא עוד
קוצבי לב
פרפור פרוזדורים
פרפור פרוזדורים (Atrial Fibrillation - AF) מתרחש בחללים העליונים של הלב – הפרוזדורים. במצב זה, הפרוזדורים פועמים או מתכווצים באופן לא מתואם ולא סדיר. פרפור פרוזדורים משפיע על כ- 1 מתוך 100 אנשים בישראל ועל כ- 10% מאוכלוסיית המבוגרים מעל גיל 75. זהו אחד מהפרעות קצב הלב השכיחות ביותר בקרב מבוגרים. אתר זה נועד לאפשר לכם להבין טוב יותר מהו פרפור פרוזדורים ומדוע חשוב להקפיד על הוראות הרופא. תפקידו של הלב הוא לספק דם לאיברי הגוף השונים. הלב עושה זאת על ידי פעולת התכווצות קבועה, אותה אנו מכנים פעימת לב, ובדרך כלל הלב שלנו פועם בקצב סדיר. פרפור פרוזדורים גורם ללב לפעום מהר מדי או לאט מדי ובאופן לא סדיר, כך שהדם לא מגיע לאיברי הגוף בצורה סדירה ויעילה. פרפור פרוזדורים משבש את הקצב הרגיל של פעימות הלב וכתוצאה מכך הדם לא מוזרם לאיברי הגוף בצורה יעילה. לרוע המזל, מצב זה מוביל לסיכון גבוה ללקות בשבץ מוחי. הקפדה על הוראות הרופא הכרחית שכן היא יכולה לעזור לצמצם את הסיכון לשבץ מוחי.
קרא עוד
פרפור פרוזדורים
תרופות להפרעות קצב
האיגוד הקרדיולוגי בישראל מנוע מלתת המלצות על רופאים, תרופות או מכוני לב. המידע והתכנים המופיעים באתר ניתנים "כמות שהם" (AS IS) וללא אחריות מכל סוג שהוא. התכנים באתר אינם מהווים עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תעשה, איפוא, על אחריותם הבלעדית והמלאה של המשתמשים.
קרא עוד
תרופות להפרעות קצב
צריבה (אבלאצייה) של הפרעות קצב
מטרת טיפול זה הינה לבודד את מקור האותות החשמליים החריגים אשר עלולים ליצור את פרפור הפרוזדורים ולטפל ברקמות הפרוזדורים כך שאלה תוכלנה להזרים את האותות החשמליים מקשר הסינוס ללא הפרעה. ניתן לממש זאת ע"י ביצוע אבלציה על פרוזדורי הלב. אבלציה פירושה ביצוע צריבות זעירות (ע"י תדר רדיו) ברקמות הלב, כך שרקמות אלה תיצרבנה או "תעבורנה אבלציה", ולא תוכלנה עוד להזרים אותות חשמליים. הפרוצדורה מתבצעת ע"י צנטר (קטטר) המוחדר לתוך הלב דרך ורידי המפעה או ורידים אחרים. לאחר הטיפול ברקמות הנגועות באופן הנ"ל, אלה יוצרות צלקת אשר דרכה לא מסוגלים לזרום אותות חשמליים חריגים.
קרא עוד
צריבה (אבלאצייה) של הפרעות קצב

פורומים

יש לכם שאלות? יש לכן שאלות
צוות המומחים שלנו ישמח לענות לכם על כל שאלה