נגישות

מרכז מידע - לב האישה

חזור לעמוד הקודם

tali

עורכת המרכז:

ד״ר טלי פורטר

מנהלת מחלקת אשפוז קרדיולוגי (ביניים לב) בי״ח בלינסון.מרכזת תחום קרדיולוגיה בחברה הישראלית לרפואה מגדרית.

העובדה כי מחלות לב וכלי הדם , מובילות כסיבות לתמותה בעולם המערבי בנשים אינה במחלוקת בקרב הקהילה הרפואית .

במקביל, המודעות לחשיבות מחלות הלב בנשים, עלתה גם בצבור הלא רפואי : מ30% מכלל הנשים בסוף שנות ה- 90 ל כ50%- ב2007 .

קיימת ירידה ברורה בתמותה כלילית בנשים בעשורים האחרונים , וזאת משנית למניעה ראשונית יעילה מחד, והגברת הטיפול בחולות עם מחלה כלילית (מניעה שניונית) מאידך

על אף הישגים משמעותיים אלה, התחלואה והתמותה ממחלות לב נותרה גבוהה, ואף עולה בנשים צעירות בגילאי 35-54 , וזאת משנית להשמנה, עישון , והעדר מודעות לצורך בטיפול בערכי כולסטרול מוגברים .

בקבוצת הנשים הצעירות, יש לציין נשים בהריון ,המפתחות סוכרת או יתר לחץ דם בהריון. ידוע כי נשים המפתחות מצבים אלה בהריון, חשופות לשכיחות מוגברת של מחלות לב.

איתור מוקדם וטיפול בקבוצה ייחודית זו מעלה הזדמנות יקרה מפז לטיפול ומניעה במחלת לב, עתידית.

חשובה לא פחות, הינה קבוצת הנשים מעל גיל 50, ובייחוד לאחר הפסקת המחזור החודשי. קבוצת גיל זו מתאפיינת בעליית משקל, וכולסטרול, ועליית שיעור סוכרת ויתר לחץ דם, וכמובן עלייה חדה בשכיחות תחלואה לבבית עם אובדן האסטרוגן המגן. קבוצה זו צריכה להיות במעקב צמוד, תוך איתור וטיפול מיטביים בגורמי הסיכון .

סוגית הטיפול ההורמונאלי בנשים עם הפסקת המחזור החודשי מהווה נושא למחלוקת בקרב הקהילה הרפואית. ישנה חשיבות רבה למתן הסבר נאות לנשים אודות חשיבות הטיפול מחד, וסיכוניו מאידך, כמו גם בחירה נכונה של הנשים שייהנו ולא יינזקו מטיפול זה.

יש גם לדעת כי שעורי שבץ מוחי( STROKE) גבוהים בנשים יחסית לגברים , ובהקשר זה חשיבות מרבית למודעות, אבחון מהיר וטיפול בהפרעות קצב כגון פרפור עליות , המעלה פי 4-5 הסיכון לשבץ .

על הנשים להיות מודעות לתסמינים בולטים של התקף לב ואירוע מוחי בשלבים הראשונים, על מנת שיוכלו לפנות לקבלת עזרה רפואית בהקדם .

בנוסף, בשנים האחרונות ניתן דגש מיוחד לקשר גורמים פסיכוסוציאליים (בעיקר דיכאון וחרדה) בנשים, למחלות לב, וגם לכך חשיבות באבחון וקבלת טיפול (פסיכולוגי, תרופתי, עזרה סוציאלית וכ"ו).

מידע נוסף