נגישות

הורמונים לאחר הפסקת המחזור החודשי- לקחת? לא לקחת?

חזור לעמוד הקודם

והפעם – צפירת הרגעה, מחקרים חדשים, בשורות חדשות, אודות טיפול הורמונאלי לאחר הפסקת המחזור

נטילת הורמונים עם הפסקת המחזור החודשי, מסייעת רבות בתסמיני "גיל המעבר" : גלי חום, הזעות לילה, מצב רוח , תפקוד מיני ושמירה על צפיפות עצם תקינה.

hahaim ahareiבעשר השנים האחרונות , הקהילה הרפואית נרתעה ממתן טיפול חשוב זה, עקב פרסומים על הקשר בין הטיפול ההורמונאלי ועלייה בשכיחות סרטן שד מחד, ומחלות לב מאידך. יש לציין כי באותה תקופה (לפני כעשור) נתן טיפול הורמונאלי במינונים גבוהים, שאינם מקובלים היום, ובגיל מבוגר (20 שנה לאחר הפסקת המחזור).

יש לציין כי ההמלצה של היום מתייחסת לנשים בריאות ללא מחלת לב ידועה, או שבץ מוחי. בנשים עם מחלה ידועה, הטיפול ההורמונאלי עלול להחמיר את חומרת המחלה ואיננו מומלץ.

לאחרונה פורסם מחקר דני גדול וחשוב שהראה כי נטילת הטיפול ההורמונאלי, במינונים נמוכים , בנשים בגיל צעיר יחסית (גיל ממוצע 50, מיד עם הפסקת המחזור החודשי) לפרק זמן של כ-10 שנים , בטוחה, ולא רק שלא העלתה את שיעור מחלות לב לא אף הורידה אותו , ללא עלייה בשיעור סרטן השד.

לאור הנ"ל הושמעה " צפירת הרגעה" בקהילה הרפואית באשר למתן טיפול הורמונאלי, דבר המאפשר מתו טיפול הורמונאלי בנשים ללא סיכון מוגבר, למחלות לב, הסובלות מתסמינים משמעותיים .

לסיכום- ההחלטה על טיפול הורמונאלי הינה אישית , והטיפול ניתן למניעת תסמיני " גיל המעבר" בלבד, ולא למניעת מחלות לב.

ההחלטה האם הטיפול בטוח , נגזרת מגיל האישה (והזמן שעבר מהפסקת המחזור) , בריאותה, קיום גורמי סיכון למחלת לב (עישון, יתר לחץ דם סוכרת, סיפור משפחתי ), ובכל מקרה יינתן טיפול לפרק זמן קצר בלבד.

בשורה התחתונה- בנשים עם תסמינים משמעותיים , וללא סיכון מוגבר לתחלואה לבבית , הטיפול מועיל והינו בטוח. מדובר בתחילת טיפול עם הפסקת המחזור ולפרק זמן של 5-10 שנים.

אין צורך לתת טיפול הורמונאלי לנשים ללא תסמינים
יש לציין כי מדובר בנשים בריאות בלבד, וכי לנשים עם מחלת לב ידועה, מומלץ שלא לקחת טיפול הורמונאלי.