נגישות

השפעות שבץ מוחי

חזור לעמוד הקודם

שבץ מוחי הוא גורם התמותה השכיח ביותר בעולם לאחר מחלת לב, והנזק המוחי הנגרם בעקבות שבץ מוחי הוא הגורם העיקרי לנכות בקרב מבוגרים. אך זכרו, ניתן לנקוט בפעולות שיגנו עליכם מפני תוצאות אלה.

כשליש מהאנשים הלוקים בשבץ מוחי מתאוששים משמעותית תוך חודש, אך למרבה הצער מרבית ניצולי שבץ מוחי יישארו עם בעיות לטווח ארוך. שבץ מוחי יכול להשפיע על תפקוד הגוף, על תהליך החשיבה, יכולת הלמידה והתקשורת שלכם וכמובן על הרגשות שלכם.

לעיתים קרובות שבץ מוחי קשה יותר אצל אנשים עם פרפור פרוזדורים

אם יש לכם פרפור פרוזדורים, יש סיכוי גדול שאם תקבלו שבץ מוחי הוא יהיה רציני יותר: כ-50 אחוז מהאנשים הסובלים משבץ מוחי כתוצאה מפרפור פרוזדורים ימותו בתוך חמש שנים בעקבות האירוע ורובם יסבלו מבעיות לטווח ארוך, כמו נכות.

בנוסף על ההשפעה עליכם, שבץ מוחי ישפיע על בן הזוג שלכם וקרובי משפחה אחרים. מכיוון ששבץ מוחי יכול להתרחש ללא אזהרה מוקדמת וללא כל הכנה, התמודדות בני המשפחה עם המצב החדש יכולה להיות קשה מאד. לא קל לראות אדם שעד לא מזמן היה מסוגל לעשות כל דבר, פתאום מתדרדר וזקוק לעזרה אפילו בפעולות הפשוטות ביותר. לחץ הולך וגובר מושם גם על מטפלים ובני משפחה שצריכים לספק עזרה תמידית לניצולי שבץ מוחי בקהילה ולתמוך בהם בכל אותן פעולות בסיסיות בחיי היומיום.

זמן לנקוט בפעולה חיובית

שבץ מוחי הוא עניין רציני. העובדות שסקרנו מדגישות את החשיבות הגדולה לשמור על בריאותכם, לעשות כל מה שאתם יכולים להגן על עצמכם מפני שבץ מוחי, וכמובן, הדבר החשוב מכל – להקפיד על הוראות הרופא.

12 עצות חשובות שיסייעו לכם למנוע שבץ מוחי