נגישות

מרכז מידע - שיקום לב

חזור לעמוד הקודם

robert klemphner

עורך מרכז המידע:

דר' רוברט קלמפנר

 

 

 

שיקום לב הינה תוכנית רב מקצועית המשלבת פעילות גופנית מודרכת ופרטנית תחת השגחת רופא ,יעוץ תזונתי, ואיזון תרופתי למטופלים לאחר אירוע לבבי , ניתוח לב, צנתור התערבותי או מטופלים עם אי ספיקת לב. למרכזי השיקום מגיעים פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע למשך של כשעה. בקבלה לתוכנית השיקום תורכב תוכנית אישית לכל משתקם בהתאם למצבו הבריאותי ובפיקוח רופא מומחה.
היכן ? קיימים מרכזי שיקום במרבית המרכזים הרפואיים בארץ ובנוסף ישנם מרכזי שיקום פרטיים המאושרים לביצוע שיקום חולי לב שהם חיצוניים לבתי החולים.

הטיפול במחלות לב אינו מסתיים ביציאה מבית החולים. על מנת למנוע אירוע עתידי ולאזן את גורמי הסיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם מוגברים, סוכרת והשמנה יש לשלב מספר התערבויות תחת מעקב מקצועי. ייעודו של שיקום הלב הוא להחזיר מטופלים לאחר אשפוז עקב בעיה לבבית לתפקוד מלא בקהילה תוך איזון מיטבי של גורמי הסיכון השונים. במספר מחקרים נמצא כי הסיכון למוות או אירוע לב נמוך משמעותית אצל מחלימים אשר השתתפו בתוכניות שיקום לב. כמו כן יש קשר מובהק בין יכולת אירובית לבין תחלואה ותמותה. נמצא כי מרבית המשתקמים אכן משפרים את יכולותיהם הגופניות ובמקביל יש שיפור באיזון גורמי סיכון מרכזיים כמו יתר לחץ דם, סוכרת ושומני הדם. ממצאים דומים הודגמו גם בשיקום חולי ריאות ואכן קיימות בארץ תוכניות מקבילות לאוכלוסיות אלה עם תוצאות טובות ביותר.