נגישות

גורמי סיכון ומניעת טרשת עורקים

חזור לעמוד הקודם

המרכיבים העיקריים בשומני הדם הם הכולסטרול והטריגליצרידים. הכולסטרול קיים בשתי צורות עיקריות, הכולסטרול הרע ה- LDL והכולסטרול הטוב HDL. הכולסטרול הרע ה- LDL שוקע בדפנות העורקים וגורם להתפתחות טרשת עורקים. החלקיק הטוב ה- HDL עוזר בסילוק עודפי הכולסטרול מהגוף ועל כן הוא בעל השפעה מגנה על עורקי הלב. הטריגליצרידים גם הם סוג של שומן שנספג מהמזון או מיוצר בכבד. רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם מהווים גורם סיכון גם כן להתפתחות טרשת העורקים ובעיקר הסיכון מוגבר בחולים עם רמת גבוהה של  LDL וטריגליצרידים.

קרא עוד

עישון מגביר במידה ניכרת את התמותה כתוצאה משתי מחלות עיקריות, סרטן הריאות וכן מחלת לב. העישון מגיל צעיר מקצר תוחלת חיים ב- 13 שנה בגברים וב- 14 שנה בנשים. העישון תורם לתמותה כללית יותר מאשר תאונות דרכים, פשע, סמים, התאבדויות, אלכוהול ומחלות שונות

קרא עוד

פעילות גופנית מעלה תוחלת חיים במידה ניכרת ביותר. במחקר שנערך בפינלד על כ- 16.000 נבדקים בגילאים 25-64 נמצא שאצל אלה שעסקו בפעילות גופנית סדירה כ- 30 דקות שש פעמים בשבוע של הליכה היתה ירידה ב- 30% בתמותה תוך 17 שנה בהשוואה לאלו שלא היו פעילים. באלה שעסקו בפעילות גופנית מאומצת יותר היתה ירידה של 40% בתמותה ל- 17 שנה בהשוואה לאלה שלא עסקו בפעילות גופנית.

קרא עוד

השמנה הינה גורם סיכון נכבד למחלות רבות. הסיכון העיקרי ל מחלת לב הוא בהשמנה המרוכזת בבטן, שהיא השמנה דמויית תפוח השכיחה יותר בגברים. השמנה דמויית אגס, השכיחה יותר בנשים, הינה גורם סיכון קל יותר.

קרא עוד

לחץ הדם שאותו אנו מודדים הוא הלחץ בכלי הדם העורקיים המעבירים דם מחומצן מהלב לכל אברי הגוף. הלחץ הנמדד בעת התכווצות הלב הוא הלחץ הסיסטולי (הגבוה) והלחץ בעת ההרפיה של הלב שמתרחשת לאחר ההתכווצות, הוא הלחץ הדיאסטולי (הנמוך). לחץ הדם נקבע הן על ידי מידת ההתכווצות של הלב והן על ידי ההתנגדות של כלי הדם העורקיים

קרא עוד

מחלת הסוכרת מתאפיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם. אנו נדון בסכרת מסוג 2 המגבירה מאוד התפתחות מחלת לב טרשתית. שתי הצורות האחרות של סוכרת הן סוכרת נעורים (סוג 1) וסוכרת בהריון. סכרת מסוג 2 שכיחה בהרבה (95% מכלל חולי הסכרת) מהצורות האחרות. שכיחות הסכרת עולה בשנים האחרונות במידה ניכרת ביותר. מעריכים כי למעלה מ400,000 איש במדינת ישראל חולים בסכרת מסוג 2. הדבר קשור בעליה ניכרת במשקל באוכלוסיה, בהרגלי אכילה לא נכונים וחוסר פעילות גופנית.. שכיחותה עולה במידה ניכרת עם עלית הגיל.

קרא עוד

מאת: ד"ר סיגל אילת, דיאטנית קלינית

קרא עוד
חזור