נגישות

מרכז מידע מניעת מחלות לב

מטעם חוג אפידימיולוגיה ומניעה קרדיווסקולרית
במדינת ישראל מתאשפזים מיידי שנה כ 15,000 חולים עקב התקפי לב. כ 10,000 אנשים נפטרים ממחלת לב טרשתית. לפי סקרים שונים פעולות המניעה הכוללות הפסקת עישון, שמירה על רמת שומנים, פעילות גופנית, איזון סכרת ויתר לחץ דם, שמירה על משקל מומלץ ותזונה נכונה יש בהם כדי להקטין תחלואה ותמותה מידה ניכרת. עקב פעולות חינוך הציבור לאורח חיים בריא וטיפולים חדישים ירדה התחלואה והתמותה ממחלות לב בעולם המערבי ב 15 השנה האחרונות בשעור… קרא עוד
מבנה הלב ותפקודו
הלב הוא איבר שרירי הנמצא במרכז בית החזה. תפקידו של הלב הוא להזרים דם מחומצן לכל אברי הגוף ולאסוף את הדם שעבר חמצון ברקמות השונות אליו ולהזרים אותו לריאות על מנת שהדם יחומצן ויאפשר הזרמת דם מחומצן לכל הרקמות בגוף. הלב מזרים כשישה ליטר דם במנוחה ובמאמץ הלב מזרים עד 20 ליטר לדקה. מאחר וביממה יש 1440 דקות הלב מזרים כתשעה טון דם ביממה במנוחה וכמות הרבה יותר גדולה במידה והאדם עוסק בפעילות גופנית.
קרא עוד
מבנה הלב ותפקודו
רמת שומנים גבוהה בדם
המרכיבים העיקריים בשומני הדם הם הכולסטרול והטריגליצרידים. הכולסטרול קיים בשתי צורות עיקריות, הכולסטרול הרע ה- LDL והכולסטרול הטוב HDL. הכולסטרול הרע ה- LDL שוקע בדפנות העורקים וגורם להתפתחות טרשת עורקים. החלקיק הטוב ה- HDL עוזר בסילוק עודפי הכולסטרול מהגוף ועל כן הוא בעל השפעה מגנה על עורקי הלב. הטריגליצרידים גם הם סוג של שומן שנספג מהמזון או מיוצר בכבד. רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם מהווים גורם סיכון גם כן להתפתחות טרשת העורקים ובעיקר הסיכון מוגבר בחולים עם רמת גבוהה של  LDL וטריגליצרידים.
קרא עוד
רמת שומנים גבוהה בדם
התפתחות טרשת עורקים
טרשת עורקים היא שקיעה של שומנים וחומרים נוספים בדפנות העורקים. טרשת זו יכולה לפגוע בעורקים שונים בגוף בכלי הדם, בעורקי הרגליים, המוח, הכליות והלב. נתרכז בשקיעת שומנים והתפתחות טרשת עורקים בעורקי הלב המספקים דם מחומצן לשריר הלב. לעורק הכלילי המספק דם מחומצן ללב יש 3 שכבות עקריות. השכבה החיצונית (תמונה מס' 4), של העורק מורכבת מרקמת חיבור. השכבה האמצעית שהיא העבה ביותר מכילה שריר והשכבה הפנימית היא שכבה דקה של תאים שנקראים תאי אנדותל אשר מרפדים את החלק הפנימי של העורק. שכבה זו היא זו שנמצאת במגע עם הדם הזורם בעורקים הכליליים. חומרי המזון והחמצן המועברים בזרם הדם חודרים דרך שכבת תאי האנדותל הבריאה ומספקים את הצרכים של שריר הלב.
קרא עוד
התפתחות טרשת עורקים
השפעת פעילות גופנית על חולי לב
בחולי לב חשיבות מוגברת ביותר לפעילות גופנית. פעילות גופנית מורידה רמת LDL, מעלה רמת HDL ועוזרת לרדת במשקל. בנוסף לכך פעילות גופנית עוזרת לאיזון סכרת, לאיזון יתר לחץ דם, מקטינה לחצים נפשיים. חולי לב רבים חושבים שמאחר וכבר פגעה בהם טרשת עורקים שבאה לידי ביטוי בהתקף לב מאוחר מדי להתחיל בפעילות גופנית. זאת טעות נפוצה ומסוכנת ביותר. במחקר שנערך על 772 חולי לב, נמצא שפעילות גופנית בינונית בהשוואה לחוסר פעילות גופנית מקטינה את התמותה הכללית ואת התמותה הלבבית בשיעור של כ- 70% תוך חמש שנים.
קרא עוד
השפעת פעילות גופנית על חולי לב
דלקת חניכיים מגבירה תמותה לבבית
במאמר שהתפרסם החודש בעיתון האמריקאי לקרדיולוגיה (1) מדווח צוות חוקרים מדנמרק על תוצאות מחקר גדול בו רצו לבדוק השפעת דלקת חניכיים על תמותה לבבית ותמותה כוללת.
קרא עוד
דלקת חניכיים מגבירה תמותה לבבית

פורומים

יש לכם שאלות? יש לכן שאלות
צוות המומחים שלנו ישמח לענות לכם על כל שאלה