נגישות
....
שלום, אורח
שם משתמש סיסמה זכור אותי
מילות מפתח
החיים בעולם המודרני חושפים את האוכלוסייה הכללית לגורמי סיכון רבים למחלת לב כגון: יתר לחץ דם, סוכרת, רמות כולסטרול גבוהות, עישון, הרגלי תזונה לא טובים וחוסר פעילות גופנית. מחלות לב הפוגעות בתפקוד הלבבי שכיחות מאוד עקב זאת.

בפורום קרדיולוגיה (פורום לב) זה ניתן לקבל תשובות בכל הנושאים הקשורים לתחום הקרדיווסקולרי: מחלות לב, בריאות לב, התקפי לב, צנתור לב, מחלות לב כלילית, שיקום אחרי התקף לב, סימנים להתקף לב, אי ספיקה, אפידמיולוגיה ומניעה קרדיווסקולרית, פרמקולוגיה קרדיווסקולרית, טיפול נמרץ, קיצוב ואלקטרופזיולוגיה, מומי לב, אקוקרדיוגרפיה, קרדיולוגיה גרעינית, ועוד נושאים נפוצים בתחום הלב.

פורום קרדיולוגיה (פורום הלב) זה מנוהל ע"י שני קרדיולוגים (רופאי לב) מומחים מטעם האיגוד הקרדיולוגי בישראל: פרופ' יהונתן חסין ודר' אלכס דדשב.

האיגוד הקרדיולוגי בישראל מנוע מלתת המלצות על רופאים, תרופות או מכוני לב

נושא מיפוי ספקט או צינתור וירטאלי

מיפוי ספקט או צינתור וירטאלי 09 ספט 2018 04:33 #11131

  • יוסף כהן
  • יוסף כהן's Avatar
גבר בן 64, בריא בד"כ ואתלטי. בבדיקת ארגומטריה "צניחות 1.8 מ"מ במקטע ST בחיבורים avf, L3, L2" ובסיכום, נמצאתי בכושר גבוה עם סבירות גבוהה לאיסכמיה במאמץ והמלצה למיפוי לב טליום. אודה על הסבר קצר על משמעות הממצאים ומה עדיף עבורי לדעתך - מיפוי ספקט או צינתור וירטואלי. (למרות שקיבלתי המלצה למיפוי, בכל המקורות שבדקתי צוין שצינתור וירטואלי עדיף על ספקט הן בשיעור גילוי חסימות העורקים והן ברמת החשיפה לקרינה מייננת.) תודה!

מיפוי ספקט או צינתור וירטאלי 09 ספט 2018 11:03 #11133

שלום ליוסף
קיים הבדל מהותי בין שתי הבדיקות: בדיקת מפוי הלב בודקת את קיומה של אסכמיה של שריר הלב - האם שריר הלב סובל מחוסר אספקת דם ראויה. מידת הדיוק של הבדיקה כ 85%.
לעומת זאת בדיקת הצנתור הוירטואלי בודקת את העורקים המספקים דם ללב - האם יש בהם מחלה הגורמת להיצרות החלל. כאשר הבדיקה שלילית - אין מחלה בעורקים מידת הדיוק קרובה ל 100%. כאשר הבדיקה מראה מחלה אין לסמוך על הערכת החומרה של הסתימות כפי שנראות בבדיקה זו.
יש להבין כי גם כאשר קיימת מחלה כלילית לא תמיד היא גורמת לאסכמיה של השריר.
בכל מקרה החשיפה לקרינה מייננת בבדיקה אחת אינה משמעותית ואין בה כדי להשפיע על הבחירה בין שתי הבדיקות
בתקווה כי עזרתי ולא גרמתי לבלבול נוסף
בברכה
פרופ' י.חסין
Powered by פורום קוננה