נגישות
....
שלום, אורח
שם משתמש סיסמה זכור אותי
מילות מפתח
החיים בעולם המודרני חושפים את האוכלוסייה הכללית לגורמי סיכון רבים למחלת לב כגון: יתר לחץ דם, סוכרת, רמות כולסטרול גבוהות, עישון, הרגלי תזונה לא טובים וחוסר פעילות גופנית. מחלות לב הפוגעות בתפקוד הלבבי שכיחות מאוד עקב זאת.

בפורום קרדיולוגיה (פורום לב) זה ניתן לקבל תשובות בכל הנושאים הקשורים לתחום הקרדיווסקולרי: מחלות לב, בריאות לב, התקפי לב, צנתור לב, מחלות לב כלילית, שיקום אחרי התקף לב, סימנים להתקף לב, אי ספיקה, אפידמיולוגיה ומניעה קרדיווסקולרית, פרמקולוגיה קרדיווסקולרית, טיפול נמרץ, קיצוב ואלקטרופזיולוגיה, מומי לב, אקוקרדיוגרפיה, קרדיולוגיה גרעינית, ועוד נושאים נפוצים בתחום הלב.

פורום קרדיולוגיה (פורום הלב) זה מנוהל ע"י שני קרדיולוגים (רופאי לב) מומחים מטעם האיגוד הקרדיולוגי בישראל: פרופ' יהונתן חסין ודר' אלכס דדשב.

האיגוד הקרדיולוגי בישראל מנוע מלתת המלצות על רופאים, תרופות או מכוני לב

נושא האם זה מוכר בספרות הרפואית?

האם זה מוכר בספרות הרפואית? 03 נוב 2018 19:43 #11261

• אבי
  • אבי's Avatar
אם הלב מפסיק לפעום לפתע, המוח שולח מין שוק (זרם) חשמלי ללב על מנת שיחזור לפעום?
קיים דבר כזה? סוג של דפיברילטור טבעי במוח?

ו2 שאלות נוספות-
עד כמה זמן ניתן להחיות אדם מהרגע שהלב שלו הפסיק לפעום לפני שהוא מת סופית?
ומה הם הנזקים הצפויים לאדם שליבו הפסיק לפעום אך חזר לחיים לאחר מתן שוק חשמלי?

תודה,
אבי

האם זה מוכר בספרות הרפואית? 04 נוב 2018 22:26 #11265

שלום לאבי
שאלותיך עוסקות בסוגיה החשובה של החייאה יעילה שבעיקבות מוות פתאומי.
דפיברילטור טבעי במוח אינו מוכר.
קביעת המוות ניתנת כאשר אין פעילות מוחית.
המוח הוא האיבר הרגיש ביותר בגוף לחסר חמצן. במידה והמוח אינו מקבל דם למשך כ 5 דקות כבר מופיע נזק משמעותי גם לאחר החזרת זרימת דם. ככל שנוקף הזמן ללא הספקת דם מחומצן למוח הנזק הולך וגדל. מות מוחי מופיע לאחר עשרות דקות של חוסר חימצון למוח. עיסוי לב יעיל יכול לשמור על הספקת דם כזו השומרת על תפקוד מוחי גם ללא חזרה של פעילות עצמונית של הלב. במידה וניתן עיסוי לב יעיל בזמן אמת או שהמכה החשמלית ניתנה זמן קצר לאחר הופעה של הפסקה בפעילות הלב בעקבות פרפור חדרים סביר כי לא יהיו נזק לאחר ה"חזרה לחיים".
השאר ניתן ללימוד במיוחד בקורסים להחייאה שמקיים מ.ד.א. - מומלץ להצטרף
בברכה
פרופ' י.חסין

האם זה מוכר בספרות הרפואית? 05 נוב 2018 01:00 #11268

• אבי
  • אבי's Avatar
קודם להפסקת פעימות הלב, היה דופק מואץ. מואץ מאוד בקצב של פעימות אין סופיות ללא הפסקה. ולצד זה נשימות מהירות.
כשהלב הפסיק לפעום, נפלתי על המיטה, מבלי יכולת להוזיז שום שריר (ידיים, רגליים, עיניים) בגוף. כמו סוג של שינה או הרדמות ממש עמוקה.
לאחר כמה שניות, בצד שמאל של המוח, התחלתי להרגיש זרם חשמלי בגודל ממש קטן שהלך והסתובב סביב עצמו כמו מערבולת עד שנהיה גדול.
אחר כך שהזרם הגיע לגודלו הסופי הוא ירד לי בגרון, ואז נכנס מאחורי הלב. כשהמכת חישמול הזאת פגעה לי בלב, זה הרגיש כאילו דפקו לי אגרוף ממש חזק בלב.
בזמן מכת החשמל קיבלתי רפלקס שיישר לי את הגב (קודם לכן הייתי שוכב על המיטה) כאילו קמתי מהמיטה, אך לא נעמדתי על הרגליים.
אותו הרפלקס גם הרים לי את הראש לאחור ותוך כדי זה אני שואף כמות מאוד גדולה של אוויר. כאילו ניצלתי מטביעה בים אחרי שנשארתי הרבה זמן מתחת למים.

כל עוד הלב פעם הייתי לוהט מחום ומיוזע, כשהתעוררתי מהמכת חשמל כבר היה לי קר יחסית ולא חם. אפילו רעדתי טיפה. הייתי גם מעט חיוור אך זה הסתדר לאחר שהתחממתי.
כשהלב חזר לפעום, הפעימות שלו היו תקינות ולא מואצות כמו קודם.
לאחר ההתעוררות הלב היה נוקשה. כמו שריר תפוס. אך מיום ליום הוא הלך והתרפה. לאחר כ 10 ימים הוא נרפה לגמרי ללא שום תחושה מוזרה. במהלך הימים שהלב היה נוקשה היה לי קשה גם לקחת נשימות עמוקות מידי, כי זה היה מכאיב טיפה.

מה שתרם לדופק המואץ הייתה אורגזמה. הרגשתי שאני עומד לגמור, אך הגמירה לא יצאה, והבטן שלי נכנסה פנימה ופנימה ללא הפסקה עד שנגמר לי האוויר והלב הפסיק לפעום.
אני אדם צעיר. בתחילת שנות ה20 (עשרים) לחיי.
לא השתמשתי בסמים/ לא הזרקתי לאיבר המין חומר שיישמר לי על זקפה ממושכת / ולא לקחתי ויאגרה.
היה לי קוק רינג (טבעת פין) שייתכן והייתה הדוקה מדי. כשעה לפני המקרה גם לקחתי כדור סידן קרבונט 600 מ"ג על בטן ריקה (אם זה קשור)

עבר כבר כמעט שנה מאז. אינני מרגיש שום נזק נוירולוגי כזה או אחר בגופי.
את מה שקרה לי אז, כבר לא ניתן לאתר בדם אני מניח.
אבל
זה נראה כאילו מתתי. אני לא מבין איך חזרתי לחיים ועוד ללא שום נזק.
בזמן שאנשים אחרים מתים מדברים כאלה. או שורדים אך נשארים עם נזקים בלתי הפיכים.
שום קרדיולוג בעולם לא שמע על מכת חשמל ללב שבאה מכיוון המוח. רופאים עלולים לחשוב שאני מדמיין או ממציא.

תודה על ההקשבה פרופסור

האם זה מוכר בספרות הרפואית? 07 נוב 2018 08:44 #11272

• אבי
  • אבי's Avatar
כשכתבתי שהזרם נכנס מאחורי הלב, התכוונתי, שלאחר שהוא ירד מהגרון הוא עבר לגב ומשם ללב.

בנוסף, לא שתיתי בירה או יין או אלכוהול באותו הזמן. למעשה אינני שותה את המשקאות האלה כלל וכלל.

האם זה מוכר בספרות הרפואית? 07 נוב 2018 08:50 #11273

• אבי
  • אבי's Avatar
כמו כן אני מצרף לך תמונה שציירתי במחשב כיצד הזרם החשמלי שאותו הרגשתי נראה.
כעקרון אני גרוע בציור, אך ציירתי כמיטב יכולתי.
שים לב, שהזרם החשמלי מתחיל בזרמים קטנים, עובר לזרם גדול, ואחר כך שוב חוזר לזרמים קטנים. שים לב גם שהזרם הגדול הוא גם גדול בתחתית שלו משאר הזרמים. (את כל הזרמים הקטנים הרגשתי באותו הגודל, אבל בתמונה הזרמים הקטנים לא נראים בבאותו הגדול, פשוט יכולת הציור שלי גרועה, אז תתעלם מכך)

www.interload.co.il/upload/3664458.png

האם זה מוכר בספרות הרפואית? 07 נוב 2018 09:31 #11275

ושוב שלום לאבי.
כקרדיולוג החוויה שעברת אינה מובנת לי במלואה.
ברור כי במהלך כל האירוע לא הייתה הפסקה מוחלטת של הספקת דם למוח שכן לא איבדת לחלוטין את ההכרה כאשר הייתה כל הזמן הרגשה של האירוע.
עובדה זו מסבירה את העובדה כי לא חל כל נזק נראה לעין
יכול להיות כי סבלת מהפרעת קצב לב שחלפה באופן ספונטני.
האם יתכן כי תרופה או סם כלשהוא היו מעורבים?
חשוב שתמנע משימוש באמצעי שיתכן והיה הגורם לאירוע
בברכה
פרופ' י.חסין