נגישות
....
שלום, אורח
שם משתמש סיסמה זכור אותי
מילות מפתח
החיים בעולם המודרני חושפים את האוכלוסייה הכללית לגורמי סיכון רבים למחלת לב כגון: יתר לחץ דם, סוכרת, רמות כולסטרול גבוהות, עישון, הרגלי תזונה לא טובים וחוסר פעילות גופנית. מחלות לב הפוגעות בתפקוד הלבבי שכיחות מאוד עקב זאת.

בפורום קרדיולוגיה (פורום לב) זה ניתן לקבל תשובות בכל הנושאים הקשורים לתחום הקרדיווסקולרי: מחלות לב, בריאות לב, התקפי לב, צנתור לב, מחלות לב כלילית, שיקום אחרי התקף לב, סימנים להתקף לב, אי ספיקה, אפידמיולוגיה ומניעה קרדיווסקולרית, פרמקולוגיה קרדיווסקולרית, טיפול נמרץ, קיצוב ואלקטרופזיולוגיה, מומי לב, אקוקרדיוגרפיה, קרדיולוגיה גרעינית, ועוד נושאים נפוצים בתחום הלב.

פורום קרדיולוגיה (פורום הלב) זה מנוהל ע"י שני קרדיולוגים (רופאי לב) מומחים מטעם האיגוד הקרדיולוגי בישראל: פרופ' יהונתן חסין ודר' אלכס דדשב.

האיגוד הקרדיולוגי בישראל מנוע מלתת המלצות על רופאים, תרופות או מכוני לב

נושא טיפול תרופתי לאי ספיקת לב

טיפול תרופתי לאי ספיקת לב 12 מרס 2019 10:14 #11543

• רקפת
  • רקפת's Avatar
שלום, אני בת 53. בעקבות ניתוח לתיקון מסתם מיטרלי בשנה האחרונה הופיעה אי ספיקת לב. מקטע הפליטה נע בין 30 - 35% והדופק היה גבוה (100 פעימות לדקה במנוחה).
אני אשה פעילה, עובדת ומתאמנת ונמצאת בכושר גופני טוב ומקפידה על תזונה בריאה.
אני מטופלת בקרדילוק 2.5 מ"ג פעמיים ביום - אשר הוריד את הדופק לרמה שבין 60 - 80 פעימות לדקה, לוסרדקס 12.5 מ"ג פעמיים ביום וספירונולקטון חצי כדור אחת ליומיים.
לאחרונה הרופא החליף לי את הלוסרדקס באנטרסטו, 50 מ"ג פעמיים ביום. אני ללא בעיות רפואיות נוספות. אין סוכרת / כולסטרול / עודף משקל. לחץ הדם שלי מתמיד תקין ואף נמוך 100/60. השאלה שלי היא מדוע יש צורך בהורדת לחץ דם כאשר לחץ הדם שלי מאז ומתמיד תקין ואף נמוך? איך ניתן לדעת שהורדת לחץ הדם תורמת לי במשהו? חוץ מקצת סחרחורת במהלך פעילות גופנית...
תודה על תשובתך!

טיפול תרופתי לאי ספיקת לב 12 מרס 2019 18:30 #11545

שלום לרקפת
תודה על השאלה המעסיקה רבים וטובים
תפקידו של הלב להזריק את הדם אל העורקים ולשמור על לחץ מספיק שיעביר את הדם אל הרקמות.
ככאשר הלב נפגע ומתקשה למלא את תפקידו אפשר לעזור לו על ידי הורדת העומס כנגדו הוא עובד - התנגדות כלי הדם להזרקת הדם אליהם. לחץ דם נמוך משמעותו התנגדות נמוכה לעבודת הלב והקלה על העבודה שהוא צריך לבצע.
דרך אגב לא ברור לי האם את מקבלת פוסיד שגם הוא מוריד את לחץ הדם אבל ע"י הקטנת נפח הדם ופחות ע"י שינוי התנגודת. (פחות רצוי אבל לעיתים הכרחי להקלה על עומס נפח וגודש).
נ.ב. המינון של אנטרסטו הוא מינון נמוך מהמומלץ, לרוב לאחר שהגוף מסתגל איליו ניתן להעלות לפחות לפי שניים.
גם מינון האלדקטון הוא מינימלי וגם אותו מומלץ להעלות.
תרופות אלו במינונים הנכונים משפרות לטווח ארוך את מצב אי ספיקת הלב ואת תוחלת החיים
מקווה כי הצלחתי לענות לשאלתך
בברכה
פרופ' י.חסין

טיפול תרופתי לאי ספיקת לב 12 מרס 2019 23:02 #11548

• רקפת
  • רקפת's Avatar
תודה רבה על תשובתך המהירה, אבל הנושא עדיין לא ברור לי..
לאורך כל חיי יש לי לחץ דם תקין ונמוך, סביב 100/60, 110/70, ללא שום טיפול תרופתי.
רק לאחר הניתוח לתיקון המסתם והסיבוך עם אי ספיקת לב התחלתי לקבל לוסרדקס. לחץ הדם שלי נשאר בערך אותו הדבר.
כעת עם האנטרסטו הערכים הם פחות או יותר אותו הדבר, אולי מעט נמוכים יותר בכמה נקודות. (היום למשל מדדתי 98/65).
כלומר, אם לחץ הדם שלי נמוך ממילא, למה צריך להוריד אותו עוד יותר, ובצורה מלאכותית? וממה שהבנתי ממך, אתה ממליץ להוסיף עוד תרופה - פוסיד - שמשתמשת במנגנון נוסף להוריד עוד יותר את לחץ הדם?..
בנוסף, איך אני יודעת שהטיפול התרופתי עושה משהו - כאשר השינוי כל כך קטן בין ערכי לחץ הדם לפני ואחרי הטיפול?

שאלה אחרונה לגבי המינונים: האם המינון של התרופות לא מתחשב במשקל הגוף? אדם ששוקל 50 ק"ג מקבל את אותו המינון כמו מי ששוקל 90 ק"ג?

תודה רבה על תשובתך!

טיפול תרופתי לאי ספיקת לב 13 מרס 2019 10:32 #11549

ושוב שלום לרקפת
השפעת התרופות היא לאו דווקא בהקשר ללחץ הדם אלא בהקשר לתנגודת הסיסטמית - עם אותו לחץ דם במידה והתנגודת יורדת תפוקת הלב עולה.
בנוסף והעיקר: השפעת התרופות איננה בעיקר השיפור ההמודינמי אלא הפחתה של ההשפעה המזיקה של הורמונים שונים המופרשים בעת אי ספיקת הלב וגורמים נזק מתמשך למבנה ןתפקוד הלב.
המטרה העיקרית של הטיפול היא מניעה של התדרדרות הדרגתית ושיפור תוחלת החיים. רק ימים יגידו אם הטיפול היה יעיל. אין באפשרותינו למדוד יעילותו ביום-יום למעט נושא ההרגשה ויכות הביצוע הגופנית.
באשר לפוסיד - לא התכוונתי לייעץ להוסיף אותו אלא רק רציתי לוודא האם את מקבלת אותו. במידה ואינו נחוץ עדיף לא להשתמש בו.
באשר למינון - נכון שיש להתחשב גם במשקל הגוף. יחד עם זה המינון של אנטרסטו ואלדקטון שאת מקבלת הוא מתחת למינון המינימלי המומלץ
בברכה
פרופ' י.חסין