נגישות
....
שלום, אורח
שם משתמש סיסמה זכור אותי
מילות מפתח
החיים בעולם המודרני חושפים את האוכלוסייה הכללית לגורמי סיכון רבים למחלת לב כגון: יתר לחץ דם, סוכרת, רמות כולסטרול גבוהות, עישון, הרגלי תזונה לא טובים וחוסר פעילות גופנית. מחלות לב הפוגעות בתפקוד הלבבי שכיחות מאוד עקב זאת.

בפורום קרדיולוגיה (פורום לב) זה ניתן לקבל תשובות בכל הנושאים הקשורים לתחום הקרדיווסקולרי: מחלות לב, בריאות לב, התקפי לב, צנתור לב, מחלות לב כלילית, שיקום אחרי התקף לב, סימנים להתקף לב, אי ספיקה, אפידמיולוגיה ומניעה קרדיווסקולרית, פרמקולוגיה קרדיווסקולרית, טיפול נמרץ, קיצוב ואלקטרופזיולוגיה, מומי לב, אקוקרדיוגרפיה, קרדיולוגיה גרעינית, ועוד נושאים נפוצים בתחום הלב.

פורום קרדיולוגיה (פורום הלב) זה מנוהל ע"י שני קרדיולוגים (רופאי לב) מומחים מטעם האיגוד הקרדיולוגי בישראל: פרופ' יהונתן חסין ודר' אלכס דדשב.

האיגוד הקרדיולוגי בישראל מנוע מלתת המלצות על רופאים, תרופות או מכוני לב

נושא תוצאות מבחן לב-ריאה ורכב

תוצאות מבחן לב-ריאה ורכב 21 מאי 2015 03:34 #828

• אליה
  • אליה's Avatar
אני בת 21 והבדיקה ניתנה ע''י רופא ריאות בשל קשיי נשימה והתקפים (יש אסתמה) שהפכו ממופיעים כמה פעמים בשבוע ליומיומיים וקשיים חדשים במאמץ ובתנועת כיפוף החל מאוגוסט של שנה שעברה, על אף ירידה (בלתי רצונית, בבירור המטולוג ומתוכנן ניתוח ביופסיה בקרוב מאוד) של 16 קילו במשקל, וכאשר במשקל המלא לא הייתה בעיה בכלל.
מבחינה נשימתית אין כל בעיה, אבל מבחינה המודינמית נכתב בטופס כך:
"כושר גופני שמור ירוד, ספירומיה תקינה. רזרבה לבבית נוצלה.
ECG-DOMINANT R IN V1, LARGE P IN II.

יישום הממצאים-כושר ירוד ומגבלה לבבית, עליה מתונה בDEADSPACE, ממליץ לבצע אקו לב להערכת לחץ דם ריאתי ותפקוד לבבי כללי".

המשונה כאן הוא שעשיתי אקו באוקטובר שנה שעברה כשאז כבר היו קשיי הנשימה המדוברים בשל אוושה סיסטולית 1 מ 6 ששמעו במיון אליו הגעתי בשל התקף שלא הגיב למשאף, והוא פוענח כתקין לגמרי (השורה היחידה שלא מפורשת כתקינה לחלוטין-"מסתם ועורק ריאתי-אי ספיקה טריוויאלית, המפל התחילת דיאסטולי 12 ממ''כ").

אם כן איך ישנה מגבלה לבבית ונוצלה רזרבה לבבית? האם כדאי לפנות לקרדיולוג ולחזור בכל זאת על הבדיקה (במיוחד כי אני אמורה לעבור ניתוח ביופסיה בקרוב וכדאי להבין מה קורה כאן לפני הרדמה)? ומה פירוש השורה באק''ג-ECG-DOMINANT R IN V1, LARGE P IN II?

המון תודה

תוספת מטופס הבדיקה 23 מאי 2015 06:04 #829

• אליה
  • אליה's Avatar
CARDIORESP. FITNESS-CLASS 5 VERY POOR
CARDIAC INSUFFICIENCY-CLASS C, MODERATE TO SEVER
PHYSICAL CAPACITY-107 W, 65% OF NORM

על פניו זה נשמע די חמור, זה עשוי להיות פועל יוצא של אך ורק כושר לא טוב? חובה להגיע קרדיולוג?

תוספת מטופס הבדיקה 25 מאי 2015 21:12 #833

שלום רב,

תודה על פנייתך.

רוב הסיכויים שמודבר במגבלה ריאתית.... אם כי הייתי משלים בדיקה לבבית אצל קרידולוג כולל בידקהת אקו לב מלאה חוזרת ומבחן ממאץ - ארגומטריה.

בברכה,
דר׳ דדשב

המשך שאלה 27 מאי 2015 05:44 #835

• אליה
  • אליה's Avatar
האם לא עדיפה בדיקת אקו במאמץ שמשלבת במילא ארגומטריה אך גם אקו?

תודה לך, אלך לקרדיולוג. החשד ליל''ד ריאתי או אי ספיקה ימנית?

המשך שאלה 01 יונ 2015 22:36 #844

שלום רב,

תודה על פנייתך החוזרת.

זאת אפשרות, אך בשלב ראשון ניתן להסתפק בבידקת אקו לב במנוחה ומבחן מאמץ. במידה וקיימת שאלה של יתר לחץ ריאתי, אזי ניתן כמובן לשלב את הבדיקות ולנסות לחשב לחץ ריאתי במנוחה ובשיא מאמץ.

בברכה,
דר׳ דדשב

הייתי אצל קרדיולוג 05 יונ 2015 08:31 #845

• אליה
  • אליה's Avatar
ישבתי אצלו סה''כ 7 דקות, הוא היה די אדיש, לא ממש לקח אנמנזה חוץ מכמה מילים (על כמה כריות אני ישנה-2, ואם כואב לי בחזה במאמץ-לא), הקשיב ללב וזהו. לא ביקש אקו חוזר ולא שום דבר אחר כי ע''פ מבחן המאמץ הוא מניח שזה פשוט כושר לא טוב (למרות שיש עודף משקל אך ירדתי ב16 קילו משנה שעברה כשאז במשקל המלא לא היו הבעיות האלה, ולמרות שאני כן עושה פעילות גופנית). אז מאיפה הCARDIAC INSUFFICIENCY הזה?

להניח לעניין או לעשות אקו חוזר בכל זאת?

הייתי אצל קרדיולוג 08 יונ 2015 21:54 #846

שלום רב,

תודה על פנייתך החוזרת.

לשאלתך - אני חושב שכן, לבצע.

בברכה,
דר׳ דדשב

הייתי אצל מפענח בדיקת המאמץ ואקו 18 יונ 2015 09:06 #866

• אליה
  • אליה's Avatar
אני יודעת ששאלתי גולשת בהרבה מחוץ לתחום שלך והרבה יותר לתוך רפואת הריאות, אך אני לחוצה ואשמח לכל מידע ממך.

הייתי אצל מפענח הבדיקה, ראש השירות ליל''ד בבלינסון וזה הסיכום שלו:

"בת 21 לא מעשנת.
אובחנה כסובלת מאסטמה מגיל 12. סימביקורט 160 2X2.
מתלוננת על קשיי נשימה מדי יום.
התקף בזמן מקלחת (עם התכופפות או חפיפה עם ידיים למעלה) או בשכיבה במיטה, גם במאמץ, אין סחרחורת במאמץ או כאבי חזה.
בצעה מבחן מאמץ לב ריאה-VO2 ירוד 51% 16.6MLKGMIN
ניצול מלא של רזרבה נשימתית ועלייה מתונה ב DEADSPACE
כמו כן עברה אקו לב באוקטובר 14 שעצם תקין LVRV ללא TR כך שלא הוערך לחץ דם ריאתי.
CT ריאות (כל גופי של ההמטולוג)-פרנכימה שמורה, PA קצת מורחב 28 מ''מ יחסי לאאורטה שהוא בקוטר 22 מ''מ.
תפקודי ריאות fvc93% fev 1-76% fev1fvc 0.72, tlc 111%, dlco 109%
בבדיקת גופנית-השמנה, ריאות נקיות, RV HEAVE, אוושה ססטולית, P2 לא מוגבר.

המלצות-בינתיים אין עדות חזקה מאוד ליתר לחץ דם ריאתי.
בעד יש הרחבה של PA ב CT ריאות וממצאים במאמץ לב-ריאה.
נגד האקו לב מאוקטובר תקין.

תעשה אקו מאמץ בקרוב ותבוא לפגישה אחריו להחליט אם יש צורך בצנתור המודינמי או לא".

הנה תוצאות האקו מאמץ המלאות שעשיתי לפני יומיים.

"סיבת ההפניה לבדיקה-בירור יל''ד ריאתי. ברקע-אסתמה.

תרופות-משאפים (רק סימביקורט 160).

ממצאים עיקריים באקו מנוחה:

חדר שמאל בגודל תקין 43\27 מ''מ. אין עדות להיפרטרופיה-דפנות 9\9 מ''מ.
התכווצותו הגלובלית והאיזורית טובה. גודל ותפקוד תקין של חדר ימין. TAPS 27 מ''מ. מבנה ותפקוד המסתמים תקין לא הודגם TR לכן לא ניתן לחשב את הלחץ הסיסטולי הריאתי.
לפי סיגנל קלוש של mean arterial pulmonary pressure PR תקין-12 ממ''כ.
מהלך הבדיקה:

דופק מנוחה-109
לח''ד מנוחה (ממ''כ)-122\88
דופק בשיא מאמץ (ואחוז מדופק מטרה)-172 (86%)
לחץ דם ממ''כ בשיא מאמץ-145\80

הנבדק ביצע מאמץ מדורג על המסילה לפי פרוטוקול ע''ש ברוס.

המאמץ הופסק אחרי 8 דקות בעומס של 10 METS עקב קוצר נשימה (לא רגילה למהירות ומאמץ כזה).

תוצאות-קוצר נשימה במאמץ בינוני.

שינויים באק''ג במאמץ לא נצפו.

סיכום-הודגם שיפור גלובלי ואיזורי בתפקוד החדר השמאלי במאמץ בינוני ובדופק תת-מירבי. ללא עדות לאיסכמיה.
ללא סיגנל של TR להערכת הלחץ הריאת בתום המאמץ.

diagnosis:
exercise echocardiography.
no evidence of ischemia at sub-maximal heart rate.
good resting LV function, normal valves".

אז לדעתך הבדיקה מספיק החלטית לקבוע שאין בעיית יל''ד ובעיה לבבית או שעדיין לא ברור ועשויים לבקש צינתור חלילה בשל ממצאי הרופא ובדיקת המאמץ?

אלף תודות

תוצאות מבחן לב-ריאה ורכב 23 יונ 2015 22:15 #878

שלום רב,

תודה על פנייתך.

גם לי לא לגמרי ברורה תוצאה זו. אני מציע:
1. לשוחח עם רופא ששפיענח את הבדיקה או עם רופא ריאות, כי אלה עוסקים בד״כ בפיענוח בידקות לב ריאה.
2. כן ניתן לגשת לבדיקת קרדיולוג ולבצעב דיקת מאמץ או אקו לב במאמץ.

בברכה,
דר׳ דדשב

אבל כתבתי שהרופא שהייתי אצלו הוא מפענח בדיקת המאמץ 09 יול 2015 22:42 #908

• אליה
  • אליה's Avatar
רופא הריאות שהייתי אצלו ואת הסיכום שלו כתבתי לך למעלה הוא זה שפענח את מבחן מאמץ לב הריאה והוא ראש השירות ליל''ד ריאתי בבלינסון.
את האקו שאת תוצאותיו גם כן כתבתי לך למעלה הוא אקו מאמץ.

לכן לא הבנתי את התגובה שלך. מה דעתך על הממצאים של רופא הריאות והאקו והאם האקו מספיק החלטי לקבוע שאין בעיית יל''ד ריאתי?

אבל כתבתי שהרופא שהייתי אצלו הוא מפענח בדיקת המאמץ 14 יול 2015 21:35 #919

שלום רב,

תודה על פנייתך.

פיענוח של בדיקה בוצעה ע״י רופא ריאות ועליך לשוחח עם הרופא אשר ביצעה את הפיענוח.

בברכה,
דר׳ דדשב

רציתי להוסיף על מה שעובר עליי בזמן האחרון 26 יול 2015 06:49 #951

• אליה
  • אליה's Avatar
זו כבר הפעם השניה בחודשים האחרונים שאני מרגישה קשיים וחולשה פתאומית במקלחת. אני למשל רגילה לשיר במקלחת עם המוזיקה ופתאום נוחתת עליי תחושת כבדות בנשימה שמאלצת אותי להפסיק אחרת אתנשם, ערפול בראייה ובמחשבה, סחרחורת, רעד, דפיקות לב מואצות וממש הרגשה כאילו אני עומדת ליפול ולהתעלף כל רגע (ומעולם לא התעלפתי כך שאני מניחה שזו ההרגשה שלפני) עד שהייתי חייבת למהר מאוד לסיים את המקלחת ולעוף החוצה לשבת על הספה כי הרגשתי שאני עומדת להתמוטט כל רגע. לאחר הישיבה הרגשתי השתפרה לאחר 5 דקות בערך שבהן עדיין הייתי מסוחררת והרגשת חולשה די קשה. זה לא היה התקף אסתמה כי כבדות הנשימה חלפה מאליה ומשאף לא עזר.

האם זה נשמע לך קשור לבעיה לבבית\ריאתית (וזה לא היה קשור בשום אופן לאסתמה או למקלחת כי לא קרה בה שום דבר חריג כולל טמפרטורה) וכדאי לחזור לקרדיולוג להתייעץ? זה פשוט היה מוזר ומבהיל מאוד. רופא הריאות המפענח החליט לא לצנתר אלא רק ביקורת עוד חצי שנה אבל הוא לא יודע על התופעות האלה שתיארתי עכשיו

תוצאות מבחן לב-ריאה ורכב 26 יול 2015 20:49 #955

שלום רב,

תודה על פנייתך.

כן אני הייתי עושה זאת ומבצע בדיקת אקו לב במאמץ. דבר יעזור להבין טוב יותר את התלונות וגם שינוים אבקג.

ייתכן דברים שהופיעו בבדיקה שביצעת נובעות מבעיה טכנית או חוסר יכולת לבצע מאמץ בעיקבות אסטמה.

יש לוודא זאסטמה מאוזנת מספיק טוב, כי כל הבעיה בסוף ייכתן וקושרה אך ורק לאסטמה.

בברכה,
דר׳ דדשב

הייתי אצל מפענח בדיקת המאמץ ואקו 11 אוק 2015 21:21 #1128

שלום רב,

תודה על פנייתך.

אני מציע לך לגשת להתייעצות מסודרת אצל קרידולוג עם כל המימצאים. לא ניתן לבצע התעייצות רפואית באינטרנט.

בברכה,
דר׳ דדשב